Eiropas darba drošības un veselības aizsardzības aģentūra
Izmaiņas darba aizsardzības apmācībā
Š.g. 21.jūnijā Ministru kabinets pieņēma grozījumus Ministru kabineta noteikumos Nr.323 “Noteikumi par apmācību darba aizsardzības jautājumos”, paredzot, ka darba aizsardzības speciālista pienākumus varēs veikt darba devējs, kurš nodarbina ne vairāk kā 10 darbiniekus (iepriekš – piecus). Minētie grozījumi veikti, lai saskaņotu noteikumus ar 2004.gada 16.decembrī veiktajiem Darba aizsardzības likuma grozījumiem un ļautu mazo uzņēmumu darba devējiem pašiem pildīt darba aizsardzības speciālista pienākumus, iegūstot atbilstošu apmācību darba aizsardzībā.
Pēdējo gadu laikā Latvijas darba aizsardzības likumdošana ir piedzīvojusi būtiskas izmaiņas – pieņemta virkne jaunu tiesību aktu, likumdošana saskaņota ar Eiropas Savienības prasībām, ieviesti vairāki būtiski darba aizsardzības pamatprincipi – risku novērtēšana, preventīvie pasākumi, konsultēšanās ar darbiniekiem, darba pielāgošana indivīdam u.c.
Nenoliedzami pēdējo gadu laikā augusi arī darba devēju izpratne par darba aizsardzības pasākumu nozīmību uzņēmumos. Par to liecina statistikas dati, kas parāda, ka darba vides risku novērtēšana veikta vairāk kā pusē Latvijas uzņēmumu. Tomēr, lai gan darba devēji arvien vairāk sāk izprast kvalificētu darba aizsardzības speciālistu nepieciešamību uzņēmumos, saskaņā ar 2003.gadā iegūto informāciju tikai 70% uzņēmumos ir šāda veida speciālisti. Tas nozīmē, ka vēl ir daudz jāstrādā, lai uzlabotu kopējo situāciju Latvijas uzņēmumos, t.sk., nodrošinātu katru uzņēmumu ar atbilstoši apmācītiem speciālistiem, kā to paredz Darba aizsardzības likums.
Attīstoties darba aizsardzības likumdošanai, ir augušas prasības arī speciālistiem, jo, piemēram, līdz 2002.gadam, iepriekšējā darba aizsardzības likuma darbības laikā, darba aizsardzības speciālistiem privātā Valsts darba inspekcijas licencētā firmā bija jāapgūst 40 stundu apmācība. Savukārt šobrīd minimālais apmācības līmenis jeb pamatlīmeņa zināšanas darba aizsardzības speciālistam ir 160 stundas, kas ir četras reizes vairāk, nekā iepriekš. Turklāt saskaņā ar likumdošanu, speciālisti ar 40 stundu apmācību drīkst darboties tikai līdz 2005.gada beigām, šajā laikā apgūstot vai nu pamatlīmeņa zināšanas vai arī augstākā līmeņa zināšanas darba aizsardzībā.
Šobrīd spēkā ir pārejas periods, kas līdz 2008.gada beigām paredz iespēju darba aizsardzības jautājumus uzņēmumā risināt speciālistam ar pamatlīmeņa apmācību, praktisko piecu gadu pieredzi darba aizsardzības jomā un augstāko izglītību dabaszinātnēs, inženierzinātnēs, veselības aizsardzības jomā vai tiesību zinātnēs. Pēc pārejas perioda beigām, sākot ar 2009.gadu, uzņēmumos ar vairāk kā 50 darbiniekiem vai tajos, kuri nodarbojas ar bīstamām darbībām, būs nepieciešams speciālists ar augstāko līmeni darba aizsardzībā, jeb būs jāpiesaista kompetents speciālists vai kompetenta institūcija darba aizsardzības jomā.
Līdz ar to uzņēmumiem vēl ir dots laiks un viela pārdomām, lai izlemtu, kā nākotnē risināt darba aizsardzības jautājumus savās organizācijās: vai sūtīt uzņēmuma darbinieku (darba aizsardzības speciālistu), kurš pildīs visus darba aizsardzības jautājumus, apgūt augstākā līmeņa zināšanas darba aizsardzībā, vai pieaicināt speciālistus no malas.
Vienlaikus vēlos uzsvērt, ka šobrīd vērojama paaugstināta interese no uzņēmumu puses par augstākā līmeņa apmācību darba aizsardzībā, jo arvien vairāk uzņēmumu sūta savus darba aizsardzības speciālistus apgūt tieši augstākā līmeņa zināšanas. Kā pozitīvu iezīmi darba aizsardzības situācijas uzlabošanā var minēt to, ka šogad Latvijas universitātē būs jau trešais izlaidums speciālistiem, kas ieguvuši vecākā darba aizsardzības speciālista kvalifikāciju (2. līmeņa profesionālā augstākā izglītība darba aizsardzības jomā). Pie tam, salīdzinot ar pirmo gadu, studētgribētāju skaits ir pieaudzis gandrīz četras reizes (2003.gadā – 18, 2004.gadā – 30, 2005.gadā – 68 speciālisti).
Savukārt nākošgad
savu pirmo izlaidumu piedzīvos arī vecākie darba aizsardzības speciālisti, kas
absolvēs Rīgas Tehnisko universitāti. Šajā augstskolā mācības atšķirībā no
Latvijas universitātes ilgst nevis vienu, bet divus gadus, jo tiek iegūts arī
maģistra grāds.
Tāpat jau sākot ar nākošo mācību gadu, abām minētajām universitātēm plāno
pievienoties Latvijas Lauksaimniecības universitāte Jelgavā, tādējādi būs
lielākas iespējas iegūt augstākā līmeņa apmācību darba aizsardzībā tieši reģionu
pārstāvjiem.
Topošajiem vecākajiem darba aizsardzības speciālistiem novēlu sekmīgu nākamo
studiju gadu, kā arī nenokavēt dokumentu iesniegšanu Jūsu izvēlētajā augstskolā!
Sīkāku informāciju par apmācības jautājumiem darba aizsardzībā var atrast Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras kontaktpunkta Latvijā mājas lapā: www.osha.lv, sadaļā „Apmācība”.