Eiropas darba drošības un veselības aizsardzibas organizācija
10.11.2003.
Izdota grāmata par to, kā rīkoties bīstamu ķīmisku vielu izraisītā ekstremālā situācijā
Ar Latvijas un ārvalstu farmakoloģisko firmu atbalstu izdevniecībā “Nacionālais apgāds” iznākusi docenta Viestura Liguta grāmata Ekstremālā toksikoloģija, kas ir pirmais projekts, realizējot valstisku programmu – sagatavoties toksikoloģiskajam un bakterioloģiskajam terorismam, atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas vadlīnijām. Tas ir pirmais solis daudzpakāpju apmācības sistēmā, ko pasaulē praktizē, apmācot iedzīvotājus toksikoloģiskā terorisma gadījumiem.
Mūsu ierasto dzīves ritmu nereti pārtrauc vai izmaina dažādi iepriekš neparedzami ārkārtēji notikumi. Šādu ekstremālu situāciju cēlonis arvien biežāk ir bīstamās ķīmiskās vielas. Visā pasaulē aktuāli ir terorisma draudi, ieskaitot ķīmisko terorismu. Bīstamās ķīmiskās vielas atrodamas gan dzīvesvietās, gan noliktavās, gan rūpnieciskās ražotnēs. Pieaug to transportēšanas intensitāte. Šo notikumu negaidītais raksturs, vēriens un neparedzamās sekas izraisa apjukumu, baiļu sajūtu un situācijai neatbilstošas, reizēm sev un apkārtējiem cilvēkiem bīstamas darbības. Ārkārtējos apstākļos galvenais cilvēku nepareizas rīcības cēlonis ir nespēja adekvāti novērtēt radušos situāciju, draudošās briesmas un pieņemt pareizo lēmumu.
Pēc 2001. gada 11. septembra pasaulē arvien lielāki ir kļuvuši dažāda veida terorisma draudi, tie var skart arī mūsu valsti, katru no mums. Tāpēc sabiedrībai jābūt gatavai organizēt savu locekļu aizsardzību, nodrošināt visiem pieejamu, kompetentu, drošu, iespējami plašu informāciju par ķīmiskā terorisma draudiem, veidiem, kādos tas var izpausties, vēlamajiem izturēšanās modeļiem attiecīgajās situācijās. Protams, vispirms kompetentiem šajos jautājumos jābūt visu to dienestu darbiniekiem, kuru tiešais uzdevums ir sniegt medicīnisko palīdzību ekstremālās toksikoloģiskās situācijās.
Viestura Liguta grāmata Ekstremālā toksikoloģija ir kompetenta profesionāla toksikologa skatījums uz šādām bīstamām situācijām, mērķtiecīgs un sistematizēts nepieciešamo rīcības modeļu apskats. Tā ikkatram mums sniedz informāciju, kā rīkoties paaugstināta riska apstākļos, novērst ķīmisko negadījumu sekas, sniegt pirmo palīdzību cietušajiem.
Grāmatas recenzents Katastrofu medicīnas centra direktors Mārtiņš Šics uzsver, ka “šo grāmatu savām vajadzībām var izmantot arī uzņēmumos, kas nodarbojas ar ķīmisko preču ražošanu un izplatīšanu. Ir ļoti svarīgi, lai šādos uzņēmumos strādājošie izprastu neatliekamās medicīniskās palīdzības būtību, zinātu, kā rīkoties paaugstināta riska apstākļos, jo personāla zināšanas un iemaņas, spēja veiksmīgi sadarboties ar profesionāļiem var būt izšķirošas cilvēku dzīvības glābšanā un veselības saglabāšanā”.
Informāciju sagatavoja Anta Buša, Katastrofu medicīnas centra galvenā speciāliste sabiedrisko attiecību jautājumos, tel. 7807808