Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools
Skip to content. Search FAQ Help About us

European Network - Latvia

OSHA Network

Select your language:

You are here: Home Publications docs STARPTAUTISKAIS ĒTIKAS KODEKSS ARODVESELĪBAS SPECIĀLISTIEM

STARPTAUTISKAIS ĒTIKAS KODEKSS ARODVESELĪBAS SPECIĀLISTIEM

STARPTAUTISKAIS ĒTIKAS KODEKSS ARODVESELĪBAS SPECIĀLISTIEM

STARPTAUTISKĀ ARODVESELĪBAS KOMISIJA
1997

 

PATEICĪBAS

Starptautiskā Arodveselības komisija jau vairākus gadus ir diskutējusi par ētikas kodeksa nepieciešamību, iesaistot šajā procesā daudzus speciālistus. Īpašu pateicību jāizsaka Dr. Džordžam Kupē (Georges Coppee) no Starptautiskās Darba organizācijas Ženēvā, kurs sniedza ievērojamu ieguldijumu šī Ētikas kodeksa sagatavošanā. Vēlos pateikties arī visām pārējām personām, kuras Ētikas kodeksa tapšanas stadijā izteica savus komentārus un priekšlikumus, tai skaitā Starptautiskās Arodveselības komisijas Padomes biedriem par dokumenta noformēšanu Padomes apspriedē, kura notika 1991.gada decembrī Singapūrā, un Starptautiskās Arodveselības komisijas administratīvajai amatpersonai Pī-Jok Bun (Pui – Yoke Bun) kundzei.

Prof. J. Jeyaratnam
ģenerālsekretārs

Starptautiskā arodveselības komisija - SAK
International Commission on Occupational Health - ICOH

Prezidents Prof. Jean-Francois Caillard (Francija)
Viceprezidents Prof. Bengt Knave (Zviedrija)
Ģenerālsekretārs Prof. Jerry Jeyaratnam (Singapūra)
Bijušais Prezidents Prof. Sven Hernberg (Somija)
Valdes locekļi Prof. P.A. Bertazzi (Itālija)
Prof. K.S. Chia (Singapūra)
Dr. R.C. Facci (Brazīlija)
Ms J. Fanchette (Francija)
Prof. K. Husman (Somija)
Ms A. Jorgensen (Zviedrija)
Prof. S. Langard (Norvēģija)
Dr. M. Lesage (Kanāda)
Dr. B. Levy (ASV)
Prof. Y.X. Liang (Ķīna)
Dr. L. Lillienberg (Zviedrija)
Ms B. McPhee (Austrālija)
Prof. T. Okubo (Japāna)
Dr. F. Rose (Lielbritānija)
Dr. D. Sekimpi (Uganda)
Prof. G. Triebig (Vācija)
Prof. D. Wegman (ASV)
Dr. A. Werner (Argentīna)

IEVADS

Pēdējo desmit gadu laikā vairākas valstis ir pieņēmušas ētikas kodeksus arodveselības speciālistiem, kuri atšķiras no līdzīgiem ētikas kodeksiem citu medicīnas nozaru praktiķiem. Pastāv vairāki iemesli, kāpēc ir interese par arodveselības ētikas jautājumiem gan nacionālajā, gan starptautiskajā līmenī.

Viens no iemesliem ir tas, ka tiek atzīta pieaugošā arodveselības speciālistu komplicētā un dažreiz savstarpēji konfliktējošā atbildība pret strādājošajiem, darba devējiem, sabiedrību, kompetentajām institūcijām un citām organizācijām (sabiedriskajām, veselības un darba organizācijām, sociālās drošības un tiesas institūcijām). Otrs iemesls ir fakts, ka arodveselības dienestu obligātas vai brīvprātīgas izveidošanas rezultātā ir strauji pieaudzis arodveselības speciālistu skaits. Vēl cits iemesls ir multidisciplināras un starpnozaru pieejas attīstība arodveselībā, kā rezultātā pieaug dažādu profesiju speciālistu iesaistīšana arodveselības dienestos.

Šajā Ētikas kodeksā izteiciens “arodveselības speciālisti” ietver tos, kas profesionāli darbojas darba drošības un veselības aktivitātēs, nodrošina arodveselības pakalpojumus vai kas ir iesaistīti arodveselības praksē, pat ja tas notiek laiku pa laikam. Ar arodveselību ir saistītas daudzas disciplīnas, kuras aptver tehniskos, medicīniskos, sociālos un tiesiskos aspektus, jo tajā ir saikne starp tehnoloģiju un medicīnu. Ir arodveselības ārsti un medmāsas, darba inspektori, darba higiēnisti un psihologi, ergonomikas, nelaimes gadījumu novēršanas un darba vides uzlabošanas, kā arī arodveselības pētniecības speciālsti. Pastāv tendence mobilizēt šo arodveselības speciālistu kompetenci multidisciplinārās pieejas ietvaros, līdz ar to tā dažreiz iegūst multidisciplināras komandas apveidu.

Daudzi citu disciplīnu, ķīmijas, toksikoloģijas, inženierzinātnes, radiācijas medicīnas, epidemioloģijas, apkārtējās vides medicīnas, praktiskās socioloģijas un medicīnas izglītības speciālisti zināmā mērā arī var būt iesaistīti arodveselības praksē. Turklāt, kompetento institūciju amatpersonām, darba devējiem, nodarbinātajiem un viņu pārstāvjiem un darbiniekiem, kas apmācīti pirmajā palīdzībā, ir svarīga loma un pat tieša atbildība arodveselības politikas un programmas realizācijā, kaut arī viņi nav profesionāli arodveselības speciālisti. Arī daudzām citām profesijām, tādām kā juristiem, arhitektiem, ražotājiem, projektētājiem, darba analītiķiem, darba organizācijas speciālistiem, tehnisko skolu, universitāšu u.c. institūciju pasniedzējiem, kā arī mediju darbiniekiem, ir svarīga loma darba vides un darba apstākļu uzlabošanā.

Arodveselības prakses mērķis ir aizsargāt strādājošo veselību un veicināt drošas un veselīgas darba vides izveidošanu un uzturēšanu, kā arī veicināt darba piemērošanu strādājošo spējām, ņemot vērā viņu veselības stāvokli. Prioritāte būtu jādod īpaši jūtīgām strādājošo kategorijām un strādājošajiem, kuru vajadzības ir nepietiekami nodrošinātas. Arodveselība pamatā ir preventīva nozare un tai jāpalīdz nodarbinātajiem gan individuāli, gan kolektīvi aizsargāt viņu veselību nodarbinātības laikā. Līdz ar to arodveselības speciālistiem jāpalīdz uzņēmumam nodrošināt veselīgus un drošus darba apstākļus un vidi, kas ir efektīvas vadīšanas kritērijs un kam jābūt sastopamam labas vadības uzņēmumos.

Arodveselības nozare ir visaptveroša, un tā aptver visus kaitējumus, kas rodas darbā, darba traumu un ar darbu saistīto saslimšanu novēršanu, ieskaitot arodslimības, kā arī visus aspektus, kas attiecas uz darba un veselības savstarpējo mijiedarbību. Arodveselības speciālistiem, kad vien iespējams, būtu jāiesaistās veselības un drošības iekārtu, metožu un procedūru plānošanā un jāveicina nodarbināto līdzdalība šajā jomā. Arodveselības speciālistiem ir jāveic nodarbināto veselības veicināšanu un viņiem ir jāpalīdz nodarbinātajiem darba iegūšanā un saglabāšanā, neskatoties uz nodarbināto veselības nepilnībām vai fiziskajiem trūkumiem. Vārds “nodarbinātie” šeit ir lietots plašā nozīmē un aptver visus nodarbinātos, ieskaitot administratīvo personālu un pašnodarbinātos.

Arodveselības jautājumi jārisina multidisciplināri, pielietojot starpnozaru principu. Pastāv plašs pienākumu un komplicētu saistību loks starp šo jautājumu risināšanā iesaistītajiem sektoriem. Tādēļ ir svarīgi definēt arodveselības speciālistu lomu un viņu saistību ar medicīnas un citiem speciālistiem, kā arī sociālajiem partneriem ekonomiskajā, sociālajā un medicīnas politikas un attīstības darbības laukā. Tāpēc ir nepieciešams skaidrs viedoklis par arodveselības speciālistu profesionālo ētiku un standartiem .

Parasti pienākumi un saistības ir noteiktas normatīvajos aktos. Katrs darba devējs ir atbildīgs par nodarbināto veselību un drošību. Katram profesionālim ir atbildība, kas saistīta ar tā pienākumiem. Kad dažādi profesiju pārstāvji strādā kopā multidisciplinārā komandā, ir svarīgi, lai viņu darbība tiek balstīta uz kopīgiem ētikas principiem, un lai viņiem ir izpratne par otra pienākumiem, atbildību un profesionālajiem standartiem. Īpaša vērība jāpievērš ētiskajiem aspektiem, īpaši, ja pastāv tādas savstarpēji konfliktējošas tiesības kā tiesības uz nodarbinātības aizsardzību un veselības aizsardzību, tiesības uz informāciju un konfidencialitāti, kā arī individuālās un kolektīvās tiesības.

Daži arodveselības speciālistu funkciju īstenošanas un arodveselības dienestu darbības nosacījumi ir noteikti normatīvajos aktos. Viena no galvenajām prasībām caurskatāmai arodveselības praksei ir pilnīga profesionālā neatkarība, t.i., arodveselības speciālistiem realizējot savas funkcijas ir jābūt neatkarīgiem, kas veicina viņus novērtēt un sniegt padomus par strādājošo veselības un drošības aizsardzību saskaņā ar viņu zināšanām un sirdsapziņu.

Pastāv arodveselības prakses pamatprincipi; dažreiz šie darbības nosacījumi ir precizēti normatīvajos aktos un paredz brīvu pieeju darba vietai, iespēju ņemt paraugus un novērtēt darba vidi, veikt darba pienākumu analīzi un piedalīties nelaimes gadījumu izmeklēšanā, kā arī iespēju konsultēt kompetentās institūcijas darba drošības un veselības standartu īstenošanai uzņēmumos. Arodveselības speciālistiem jāiedala finansiāli līdzekļi, kas dod tiem iespēju veikt savas funkcijas atbilstoši labajai praksei un galvenajiem profesionālajiem standartiem. Tam būtu jāietver piemērota personāla komplektēšana, apmācība, atkārtota apmācība un pieeja atbilstošam vadības līmeņa atbalstam un svarīgai informācijai.

Šis kodekss nosaka arodveselības prakses galvenos ētikas principus. Detalizētāki ieteikumi par specifiskiem aspektiem meklējami nacionālajos ētikas kodeksos vai konkrētu profesiju vadlīnijās. Norādes par citiem dokumentiem saistībā ar ētiku arodveselībā ir dotas šī dokumenta beigās. Kodekss kalpo kā rokasgrāmata visiem tiem, kas veic darbības saistībā ar arodveselību un sadarbojas darba vides un darba apstākļu uzlabošanā. Šī Ētikas kodeksa mērķis ir veicināt kopīgu komandas darba lēmumu un multidisciplinārās pieejas attīstību arodveselībā saistībā ar arodveselības speciālistu ētiku un profesionālo uzvedību.

Starptautiskās Arodveselības komisijas Padome šī Ētikas kodeksa sagatavošanas nepieciešamību apsprieda 1987.gadā Sidnejā. Projekta variants tika izplatīts Padomes locekļiem Monreālā, un šis projekts bija galvenais konsultāciju temats 1990.gada beigās un 1991.gada sākumā . Starptautiskās Arodveselības komisijas Ētikas kodekss arodveselības speciālistiem tika apstiprināts Padomē 1991.gada 29.novembrī . Šis dokuments periodiski tiek pārskatīts. Komentāri kodeksa uzlabošanai var tikt iesniegti Starptautiskās Arodveselības komisijas ģenerālsekretāram.

PAMATPRINCIPI

Sekojošās trīs tēzes apkopo ētikas pamatprincipus, uz kuriem ir balstīts Starptautiskās Arodveselības komisijas sagatavotais Starptautiskais Ētikas kodekss arodveselības speciālistiem.

  • Arodveselības prakse ir jāveic atbilstoši augstākajiem profesionālajiem standartiem un ētikas principiem. Arodveselības speciālistiem ir jākalpo nodarbināto veselības un sociālajai labklājībai, gan individuāli, gan kolektīvi. Viņiem jāveicina arī apkārtējās vides un sabiedrības veselību.

  • Arodveselības speciālistu pienākumos ietilpst nodarbināto dzīvības un veselības aizsardzība, cilvēka goda respektēšana un augstāko ētikas principu veicināšana arodveselības politikā un programmās. Godīgums profesionālajā darbībā, objektivitāte un veselības datu konfidencialitāte, kā arī nodarbināto personas datu aizsardzība ir daļa no arodveselības speciālistu pienākumiem.

  • Arodveselības speciālisti ir eksperti, kuriem savu funkciju veikšanā ir jābauda pilnīga profesionālā neatkarība. Viņiem ir jāiegūst un jāuztur viņu pienākumu veikšanai nepieciešamā kompetence, un viņiem ir nepieciešami tādi apstākļi, kas ļautu tiem veikt savus pienākumus, balstoties uz labo praksi un profesionālo ētiku.

ARODVESELĪBAS SPECIĀLISTU PIENĀKUMI UN SAISTĪBAS

Mērķi un padomdevēja loma
  1. Arodveselības prakses galvenais mērķis ir aizsargāt nodarbināto veselību un veicināt drošu un veselībai nekaitīgu darba vidi. Šī mērķa sasniegšanai arodveselības speciālistiem jāizmanto apstiprinātas riska novērtēšanas metodes, jāpiedāvā efektīvi profilaktiskie pasākumi un jāseko līdzi to ieviešanai. Arodveselības speciālistiem ir jānodrošina pietiekama informācija darba devējiem viņu pienākumu realizācijai arodveselības jomā, un godīgi jākonsultē nodarbinātie par viņu veselības aizsardzību un veicināšanu darbā. Arodveselības speciālistiem vajadzētu uzturēt tiešu kontaktu ar drošības un veselības komisijām, kur tās pastāv.
Zināšanas un ekspertīze
  1. Arodveselības speciālistiem ir jāpārzina darbs un darba vide, kā arī pastāvīgi jāpilnveido sava kompetence un jābūt labi zinošiem zinātniskajā un tehniskajā jomā, tai skaitā par arodkaitējumiem un visefektīvākajiem līdzekļiem risku novēršanai vai samazināšanai. Arodveselības speciālistiem regulāri ir jāapmeklē darba vietas un jākonsultē nodarbinātie, speciālisti un vadība par veicamo darbu.
Politikas un programmas izstrāde
  1. Arodveselības speciālistiem ir jākonsultē vadība un nodarbinātie par faktoriem uzņēmumā, kas var ietekmēt nodarbināto veselību. Arodkaitējuma risku novērtēšanas rezultātā ir jāizstrādā darba drošības un veselības plāns un risku novēršanas pasākumu programma, kas piemērota uzņēmuma vajadzībām. Arodveselības speciālistiem ir jāpiedāvā tāds darbības plāns, kas balstīts uz jaunākajiem zinātnes un tehniskas sasniegumiem, kā arī uz zināšanām par darba vidi. Arodveselības speciālistiem ir jānodrošina arī informācija par preventīvo pasākumu programmu, kurai jābūt piemērotai uzņēmumā pastāvošajiem riskiem un kurai būtu jāietver piemērotus pasākumus darba drošības un veselības kaitējuma kontrolēšanai, to pārraudzībai un seku mazināšanai nelaimes gadījumos.
Uzsvars uz profilaksi un precīzu darbību
  1. Īpaša uzmanība sākotnēji jāvelta vienkāršiem preventīviem pasākumiem kuri ir rentabli, tehniski pamatoti un viegli ieviešami. Turpmākās izpētes rezultātā ir jāanalizē šo pasākumu efektivitāte un jāapsver komplicētāku pasākumu ieviešanu nepieciešamības gadījumā. Ja ir šaubas par arodkaitējuma nopietnību, nekavējoties ir jāveic piesardzības pasākumi.
Papildus korektīvā darbība
  1. Ja darba devējs atsakās vai nevēlas atbilstoši rīkoties, lai novērstu risku vai uzlabotu situāciju, kura ir drauds strādājošo veselībai un drošībai, arodveselības speciālistiem pēc iespējas ātrāk tas rakstiski jādara zināms attiecīgajai augstākai atbildīgajai vadības personai, uzsverot nepieciešamību ņemt vērā zinātniski apstiprinātus faktus un piemērot veselības aizsardzības standartus, tai skaitā arodekspozīcijas robežvērtības, kā arī jāatgādina darba devēja pienākumus ievērot likumus un noteikumus, un tādējādi pasargāt nodarbināto veselību. Nepieciešamības gadījumā ir jāinformē nodarbinātie un viņu pārstāvji uzņēmumā un jāsazinās ar kompetento institūciju.
Informācija par drošību un veselību
  1. Arodveselības speciālistiem objektīvi un piesardzīgi jāinformē nodarbinātos par arodkaitējumiem, kuriem viņi var būt pakļauti, neslēpjot faktus un uzsverot preventīvos pasākumus. Arodveselības personālam jāsadarbojas ar darba devēju un jāīsteno savus pienākumus, nodrošinot vadības personālam un nodarbinātajiem nepieciešamo informāciju un apmācību par drošību un veselību.
Komerciālie noslēpumi
  1. Arodveselības speciālisti nedrīkst atklāt ražošanas un komerciālos noslēpumus, kurus viņi uzzina realizējot savus pienākumus. Taču viņi nedrīkst slēpt informāciju, kas ir nepieciešama, lai pasargātu nodarbināto vai sabiedrības drošību un veselību. Kad nepieciešams, arodveselības speciālistiem jāinformē kompetentās institūcijas, kuras ir atbildīgas par normatīvo aktu ieviešanu.
Veselības uzraudzība
  1. Veselības uzraudzības mērķiem un niansēm ir jābūt skaidri definētām, un nodarbinātajiem ir jābūt informētiem par tām. Kompetentas institūcijas apstiprinātam arodveselības speciālistam ir jāizvērtē šādas uzraudzības nepieciešamība un jāinformē nodarbināto vairākumu. Pārbaužu un veselības uzraudzības programmu potenciālās pozitīvās un negatīvās sekas ir jāapspriež ar šajās programmās iesaistītajiem nodarbinātajiem.
Informācija nodarbinātajiem
  1. Veselības uzraudzības programmu ietvaros veikto pārbaužu rezultātus ir jāizskaidro iesaistītajiem nodarbinātajiem. Nosakot kandidātu piemērotību darbam, ir jābalstās uz nodarbinātā veselības novērtējumu un viņa zināšanām par darba un darba vietas prasībām. Nodarbinātajiem jābūt informētiem par iespēju apstrīdēt atzinumus, kas saistīti ar viņu piemērotību darbam, ja viņiem ir pretējs viedoklis. Ir jābūt ieviestai apelācijas kārtībai.
Informācija darba devējam
  1. Nacionālajos likumos vai noteikumos noteiktie pārbaužu rezultāti ir jāpaziņo vadībai tikai saistībā ar nodarbinātā piemērotību vai medicīniskiem ierobežojumiem veikt paredzēto darbu vai atrasties arodkaitējuma iedarbībā. Vispārējo informāciju par piemērotību darbam un veselību vai potenciālo darba vides draudu ietekmi uz veselību var nodrošināt informēts nodarbināto vairākums.

Draudi trešajai pusei
  1. Ja strādājošo veselības stāvoklis un pildāmo uzdevumu raksturs ir tāds, kas var apdraudēt citu drošību, tad nodarbinātajam jābūt informētam par šo situāciju. Īpaši bīstamu situāciju gadījumā vadībai un arī kompetentai institūcijai, ja tas ir prasīts normatīvajos aktos, jābūt informētai par pasākumiem, kas nepieciešami citu personu drošības nodrošināšanai.

Bioloģiskais monitorings un izmeklēšana
  1. Bioloģiskie testi un citas izmeklēšanas ir jāizvēlas, ņemot vērā to lietderīgumu nodarbināto veselības aizsardzības nodrošināšanai, rūpīgi izvērtējot to jūtību, specifiku un paredzamību. Arodveselības speciālistiem savā praksē nav jāizmanto pārbaudes testi vai izmeklēšanas, kuri nav droši vai arī kuriem ir zema paredzamība. Ja ir iespējama izvēle, tad priekšroka vienmēr jādod neinvazīvām metodēm un pārbaudēm kuras nav saistītas ar draudiem nodarbināto veselībai. Invazīvu izmeklēšanu vai pārbaudi, kas ietver risku nodarbināto veselībai, var ieteikt tikai pēc ieguvumu un ietverto risku novērtējuma. Šādu pārbaudi nedrīkst veikt tikai apdrošināšanas prasību dēļ. Par šādu izmeklēšanu ir jāinformē nodarbinātie, un tā jāveic saskaņā ar augstākajiem profesionālajiem standartiem.

Veselības veicināšana
  1. Arodveselības speciālisti var veicināt sabiedrības veselību kopumā, īpaši veicot veselības izglītību, veselības veicināšanas aktivitātes un veselības pārbaudes. Iesaistoties plašākās sabiedrības veselības programmās, arodveselības speciālistiem ir jāiesaista darba devēji un nodarbinātie to plānošanā un realizēšanā. Viņiem ir jānodrošina nodarbināto personisko veselības datu konfidencialitāte.

Sabiedrības un apkārtējās vides aizsardzība
  1. Arodveselības speciālistiem ir jāapzinās sava loma attiecībā uz sabiedrības un apkārtējās vides aizsardzību. Viņiem ir jāievieš un jāpiedalās vides kaitīguma, kas rodas vai var rasties uzņēmuma darbības rezultātā, novēršanas pasākumu noteikšanā, novērtēšanā un ieteikšanā.

Ieguldījums zinātnē
  1. Arodveselības speciālistiem jāziņo zinātniskajām aprindām par jauniem vai aizdomīgiem arodkaitējumiem un iespējamām to novēršanas metodēm. Pētniecībā iesaistītajiem arodveselības speciālistiem sava darbība jāplāno un jāveic balstoties uz zinātniski pamatotiem principiem, ievērojot pilnīgu profesionālo neatkarību un sekojot pētniecības darba ētiskajiem principiem, ieskaitot neatkarīgas ētikas komitejas novērtējumu.

NOSACĪJUMI ARODVESELĪBAS SPECIĀLISTU FUNKCIJU IZPILDEI

Kompetence, godīgums un objektivitāte
  1. Arodveselības speciālistiem jārīkojas strādājošo veselības un drošības interesēs. Arodveselības speciālistu vērtējumiem jābūt zinātniski pamatotiem un tehniski kompetentiem un, ja nepieciešams, viņiem jāizmanto citu ekspertu padoms. Arodveselības speciālistiem ir jāatturas no jebkura vērtējuma paziņošanas vai darbības, kas var apdraudēt uzticību viņu godīgumam un objektivitātei.

Profesionālā neatkarība
  1. Arodveselības speciālistiem ir jāsaglabā pilnīga profesionālā neatkarība, un savu funkciju izpildē jāievēro konfidencialitātes nosacījumi. Konsultējot darba devēju, nodarbinātos vai to pārstāvjus uzņēmumā par arodkaitējumiem un situācijām, kas rada draudus veselībai un drošībai, arodveselības speciālists nekādos apstākļos nevar pieļaut, ka viņu spriedumus un slēdzienus ietekmētu kāds interešu konflikts.

Taisnīgums, diskriminācijas novēršana un komunikācija
  1. Sniedzot arodveselības pakalpojumus, arodveselības speciālistiem jāveido uz uzticību, paļāvību un taisnīgumu balstītas attiecības ar saviem klientiem. Jāizturas vienlīdzīgi pret visiem nodarbinātajiem, bez jebkādas diskriminācijas attiecībā uz to vecumu, dzimumu, sociālo statusu, etnisko piederību, politiskajiem, ideoloģiskajiem un reliģiskajiem uzskatiem, slimības raksturu vai cēloni, kurš ir konsultēšanās iemesls ar arodveselības speciālistu. Jānodibina un jāuztur brīva sazināšanās starp arodveselības speciālistiem un augstākās vadības darbinieku vai direktoru padomi, kuri ir atbildīgi par lēmumu pieņemšanu saistībā ar darba apstākļiem un darba organizāciju, kā arī darba vidi uzņēmumā.

Ētikas pants darba līgumos
  1. Arodveselības speciālistiem jāprasa, lai viņu darba līgumā tiek iekļauts punkts par ētiku, lai arodveselības speciālists būtu tiesisks piemērot profesionālos ētikas standartus un principus. Arodveselības speciālistiem nav jāpieņem arodveselības prakses nosacījumus, kas nepieļauj viņu funkciju veikšanu atbilstoši profesionālajiem ētikas standartiem un principiem. Darba līgumam jāietver sekojoši pamatprincipi: juridiska un ētiska nostāja konflikta gadījumā, dokumentācijas pieejamība un, īpaši, konfidencialitātes princips. Arodveselības speciālistiem jānodrošina, lai viņu darba vai pakalpojumu līgums neietver nosacījumus, kas varētu ierobežot viņu profesionālo neatkarību. Šaubu gadījumā līguma nosacījumus jāpārbauda kompetentās institūcijās.

Dokumentācija
  1. Lai noteiktu arodveselības problēmas uzņēmumā, arodveselības speciālistiem jāuztur precīza dokumentācija, ievērojot atbilstošu konfidencialitātes pakāpi. Šāda dokumentācija ietver informāciju, kas saistīta ar darba vides uzraudzību, personas datiem, piemēram, nodarbinātības vēstures un ar veselību saistītā informāciju, tāda kā arodekspozīcijas vēsture, personas arodkaitējuma ekspozīcijas monitoringa rezultāti un piemērotības sertifikāts (izziņa par veselības stāvokli). Nodarbinātajiem jābūt pieejai viņu personīgajai dokumentācijai.

Medicīniskā konfidencialitāte
  1. Nodarbināto individuālo slimību dati un medicīnisko izmeklēšanu rezultāti jāatzīmē konfidenciālos failos, par kuru glabāšanas drošību atbild arodveselības ārsts vai arodveselības medmāsa. Pieeja šiem failiem, to nosūtīšana un nodošana, un šajos failos saturošās informācijas izmantošana ir noteikta nacionālajā likumdošanā un nacionālajos ārstu ētikas kodeksos.

Informācija par kolektīvo veselību
  1. Vadībai, nodarbināto pārstāvjiem uzņēmumā, drošības vai veselības komitejām var atklāt informāciju, kura raksturo nodarbināto grupas veselību un kura nevar identificēt atsevišķus nodarbinātos, ja šāda informācija ir viņiem nepieciešama, lai veicinātu kaitējumiem iespējami pakļauto nodarbināto grupu veselību un drošību. Par darba traumām un arodslimībām ir jāziņo kompetentai institūcijai saskaņā ar nacionālo likumdošanu.

Attiecības ar citiem medicīnas speciālistiem
  1. Arodveselības speciālisti nedrīkst lūgt personīgu informāciju, kas nav saistīta ar strādājošo veselības aizsardzību darbā. Tomēr arodveselības ārsti ar nodarbinātā piekrišanu var pieprasīt papildus informāciju no cita nodarbinātā ārsta vai slimnīcas medicīniskā personāla, ar mērķi aizsargāt šī nodarbinātā veselību. Iegūstot informāciju šim nolūkam, arodveselības ārstam ir jāinformē nodarbinātā ārsts vai slimnīcas medicīniskais personāls par viņa /viņas lomu un mērķi, kāpēc šī informācija ir nepieciešama. Ar nodarbinātā piekrišanu arodveselības ārsts vai medmāsa, ja nepieciešams, informē nodarbinātā ārstu par būtiskiem veselības bojājumiem, kas liecina par noteiktu darba vides riska faktoru iedarbību.

Cīņa pret ļaunprātīgu datu izmantošanu
  1. Arodveselības speciālistiem jāsadarbojas ar citiem medicīnas speciālistiem nodarbināto veselības un medicīniskās informācijas konfidencialitātes aizsardzībai. Ja pastāv īpaši nopietnas problēmas, tad arodveselības speciālistiem jāinformē kompetentā institūcija par lietotajām procedūrām un praksi, kas pēc viņu domām neatbilst ētikas principiem. Īpaši tas attiecas uz medicīnisko konfidencialitāti, ietverot mutiskus komentārus, dokumentu uzglabāšanu, dokumentu konfidencialitāti un datorā ievadītās informācijas aizsardzību.

Attiecības ar sociālajiem partneriem
  1. Arodveselības speciālistiem ir jāveicina darba devēju, nodarbināto un viņu pārstāvju apziņu par pilnīgas profesionālās neatkarības nepieciešamību un jāizvairās pārkāpt medicīnisko konfidencialitāti, lai respektētu cilvēka cieņu un vairotu arodveselības prakses pieņemamību un efektivitāti.

Ētikas veicināšana un profesionālais audits
  1. Lai ieviestu visaugstākos arodveselības prakses ētikas standartus, arodveselības speciālistiem jāmeklē darba devēju, nodarbināto un viņu pārstāvju, kā arī kompetento institūciju atbalsts. Viņiem vajadzētu ieviest profesionālā audita programmu pašu darbībām, lai nodrošinātu to, ka atbilstošie standarti ir nostabilizējušies, ka tie ir iepazīti, un ka nepilnības, ja tādas pastāv, ir atklātas un koriģētas.

BIBLIOGRĀFIJA UN ATSAUCES

  • International Code of Medical Ethics, adopted by the 3rd General Assembly of the World Medical Association, London, England, October 1949, amended by the 22nd World Medical Assembly, Sydney, Australia, August 1968, and the 35th World Medical Assembly, Venice, Italy, October 1983.

  • Declaration of Helsinki: Recommendations guiding medical doctors in biomedical research involving human subjects, adopted by the 18th World Medical Assembly, Finland, 1964 and as revised by the 29th World Medical Assembly, Tolcyo. Japan, 1975.

  • Occupational Health Charter (as adoptedat Brussels, 1969 and revised at Copenhagen, 1979 and Dublin, 1980), Standing Committee of Doctors of the EEC, CP 80-1.182, 11 December 1980.

  • Code of Ethics for the Safety Profession, American Society of Safety Engineers, adopted by the ASSE Assembly in 1974.

  • Code of Ethical Conduct for Physicians Providing Occupational Medical Services, adopted by the Board of Directors of the American Occupational Medical Association on 23 July 1976. ReafTinned by the Board of Directors of the American College of Occupational Medicine on 28 October 1988.

  • Code de Deontologie medicale, Conseil national de 1'Ordredes Medecins, Decret no. 79.506 du 28 juin 1979portantCodededeontologieroedicale(J.O.du30juin 1979) remplacant Ie decret no, 55-1591 du 28 novembre 1955 modifie par Ie decretno. 77-638du21juin l977.

  • Code of Ethics, American Association of Occupational Health Nurses, adopted by the AAOHN Executive Committee in 1977.

  • Code of Ethics for the Practice of Industrial Hygiene, American Academy of Industrial Hygienists, published in 1979.

  • Guidance on Ethics for Occupational Physicians, Royal College of Physicians of London, Faculty of Occupational Medicine, 3rd Edition, December 1986 (first published in 1980).

  • Occupational Health Services Convention (No. 161) and Recommendation (No. 171), 1985, International Labour Organisation, ILO, Geneva,

  • Ethics for Occupational Health Physicians. A Report prepared by the Australian College of Occupational Medicine, Melbourne, February 1987

  • Ethics in Occupational epidemiology (proposed supplementary note to Nil and MRC report on ethics in epidemiological research), The Australssian College ofOccupational Medicine

  • Provision of Occupational Health Services: A Guide for Physicians, Canadian Medical Association, December 1988.

  • Professional Practice and Ethics for Occupational Health Nurses: in - A Guide to an Occupational Health Service: a Handbook for Employers and Nurses. Published for the Royal College of Nursing by Scutari Projects, London. 2nd Edition, 1991.

  • International Guidelines for Ethical Review of Epidemiological Studies, Council for International Organizations of Medical Sciences (CIOMS), Geneva, 1991.