Pārlekt uz saturu. | Pārlekt uz navigāciju

DDVA tīkls

Izvēlēties valodu:

Jūs atrodaties šeit: Sākums Tēmas Būvniecība Drošu rokas instrumentu izvēle būvniecībā

Drošu rokas instrumentu izvēle būvniecībā


Drošu rokas instrumentu izvēle būvniecībā
Sagatavots pēc Būvniecības darba drošības un veselības aizsardzības elektroniskās bibliotēkas materiāla  /Oriģināls/
 

Kas ir informācija par darba risku?

Šī informācijas lapa ir viena no Starptautiskās darba organizācijas informācijas lapām. Tā ir paredzēta cilvēkiem, kas profesionāli ir saistīti ar drošību un veselību darbā: profesionālie ārsti un medmāsas, darba aizsardzības inženieri, higiēnisti, izglītības un informācijas speciālisti, inspektori, darba devēju pārstāvji, darbinieku pārstāvji, drošības inspektori un citām kompetentām personām.

Šajā informācijas lapā, standarta formā,  ir dažādu risku saraksts, kuriem pakļauti ir sastatņu montētāji, darot viņu parasto darbu. Šī lapa drīzāk ir tikai informācijas avots, nevis padomi. Zinot, kas rada ievainojumus un slimības, ir vieglāk izstrādāt un veikt dažādus pasākumus to novēršanai.

Šajā lapā sniegtā informācija iedalāma 4 daļās:

  • informācija par būtiskākajiem riskiem, kas saistīti ar šo profesiju;

  • detalizētāka informācija par dažādiem riskiem, kas saistīti ar darbu, ar norādēm uz pasākumiem risku novēršanai;

  • ieteikumi risku novēršanas pasākumiem;

  • specifiska informācija, kas pirmkārt būtiska darba aizsardzības speciālistiem un iekļauj tādu informāciju kā īss darba apraksts, uzdevumu saraksts, piezīmes un atsauces.

Būvdarbos pielieto daudz rokas instrumentu, piemēram, āmurus, skrūvgriežus, knaibles, skārda grieznes, kā arī elektriskos instrumentus, piemēram, elektriskos urbjus un skrūvgriežus.

RISKI

Ja tu ikdienā daudz lieto rokas darbarīkus,  tu vari savainot plaukstu, plaukstas locītavu vai roku. Tu vari savainoties, ja tev kaut ko ilgi jātur cieši savilktu vai ja ir ilgstoši jāgriež rokturi. Tu vari iegūt savilktās delnas vai pirksta sindromu un citas sāpīgas slimības. Tās var likt tev pamest darbu būvniecībā.

AIZSARGĀ SEVI

Tu vari iegādāties “drošākus” darbarīkus. Tad tu tos varēsi izmantot labāk.

PĒRKOT ROKAS DARBARĪKU

Meklē darbarīku, kura lietošana prasa mazāku piepūli.

Meklē darbarīku, kas ir izlīdzsvarots un nenošķiebjas un priekšu vai atpakaļ, kad tu to turi.

Apskati rokturi:

  • Tam vajadzētu ērti iegult plaukstā – nebūt ne pārāk resnam, ne mazam, ne īsam.

  • Tam nevajadzētu vadīt siltumu vai elektrību.

  • Tam nevajadzētu radīt sāpes, ja to cieši satver rokā. Skaties, lai nebūtu asu malu un lai no darbarīka pirkstos nepaliktu rievas.

  • Ja iespējams, izvēlies rokturi ar neslīdošu virsmu.

  • Ja iespējams, izvēlies rokturi, kas ir pārklāts ar mīkstu materiālu, piemēram ar gumiju vai plastmasu (tu vari iegādāties speciālu gumijas vai plastmasas apvalku vai arī dažādu roktura apvalku komplektu).

  • Ja darbs prasa lielu piepūli, rokturim vajadzētu atbilst plaukstas garumam, ne tikai pirkstiem (lai darbarīku varētu kārtīgi satvert). Garu rokturi var izmantot kā sviru, lai pārnestu spēku uz darbarīku, un saudzētu roku.

  • Ja tu lieto cimdus, izmantojot darbarīku, iespējams, ka vajadzēs resnāku rokturi (ar cimdiem darbarīku var būt grūtāk satvert).

  • Dažu instrumentu rokturim ir atspere. Tā pati atver izmantoto darbarīku, tādējādi pasargājot tavus pirkstus no noguršanas.

  • Daži darbarīki saliektā vai maināmā leņķī var palīdzēt noturēt taisni rokas locītavu. Dažādos darbos ir nepieciešams izmantot dažādus darbarīkus, lai noturētu locītavu taisni.  Piemēram, strādājot pie sienām, ērtāks ir instruments ar “pistoles” veida rokturi.

Lietojot elektriskos darbarīkus:

  • Tam vajadzētu būt ar garu sprūdu (palaidēju), lai vienlaikus varētu izmantot vairāk kā vienu pirkstu.

  • Izvēlies darbarīku ar mazāku vibrāciju un zemāku trokšņa līmeni. Pārāk liela vibrācija var bojāt rokas asinsvadus un izraisīt “baltā pirksta” sindromu. Ja instruments spēcīgi vibrē, to ir jāsatver ciešāk, un tas var izraisīt muskuļu sāpes.

  • Izvēlies instrumentu, kas ir pietiekami smags priekš veicamā darba, bet nav tik smags, lai radītu papildu piepūli. Smagu instrumentu līdzsvaro ar atbalstu, ja iespējams.

Ja darbarīku izmantos vairāk kā viens cilvēks, mēģiniet to izvēlieties tādu, lai ikvienam būtu ērti strādāt. Iespējams, ka vajadzēs atšķirīgus darbarīkus kreiļiem, kā arī strādniekiem ar lielām un mazām rokām.

ROKAS INSTRUMENTU IZMANTOŠANA

Rūpējies, lai instrumenti būtu asi un darba kārtībā. Tādējādi iespējams samazināt spēku, kas nepieciešams, lietojot darbarīku – un samazināt spiedienu uz savām rokām un delnas locītavu.

Centies nesaliekt savu rokas locītavu, strādājot ar instrumentiem.

Centies atpūtināt rokas darba laikā. Pat ideāls darbarīks var radīt sāpes, ja to lieto ilgstoši. Noliec darbarīku malā vai ievieto instrumentu kastē, kad tas netiek izmantots.

TEV JĀZINA

Labs instruments uzlabo ražīgumu, tas palīdz veikt darbu labi.

Kad iespējams, izmanto elektrisko rokas instrumentu. Ar elektrisko rokas instrumentu mazāk nogurs rokas.

Daudzus instrumentus apzīmē kā “ergonomiskus” – taču neļaujies sevi piemānīt. Tikai tu pats vari noteikt, vai darbarīku ir ērti un viegli lietot, vai nav. Izmēģini vairākus darbarīkus, līdz atrodi to, ar kuru tieši tev ir visvieglāk strādāt. Katram ir savādāks roku izmērs, spēks un vēlmes. Pieprasi labāk izstrādātus darbarīkus veikalos, viņi atbildēs pieprasījumam.

Ar vienu instrumentu nevar veikt visus darbus. Ja mēģināsi darīt darbu ar instrumentu, kas nav tam paredzēts, darbu būs grūtāk veikt.

Tas, kā tu lieto instrumentu, ir tikpat svarīgi, kā tas, kuru instrumentu tu izvēlies.

 

Atpakaļ